2020. november 28., szombat

'Minden dióhéjjal kapcsolatos döntésem a belső hangom egy indíttatásával kezdődik' - Kibeszélő: Molnár Adrienn

Molnár Adrienn, vagy ahogy a többségnek ismerős lehet, a dióhéj nevű Instagram-oldal szerkesztője. 

A fiatal lány tartalmával nem csak a kultúrát csempészi be az emberek mindennapjaiba, de sokszor elgondolkodtató, játékos feladataival rántja ki az embert a megszokott rutinból, és világít rá az élet olyan pontjaira, amin talán sosem gondolkoztunk volna el.

Az első kérdésem az volna: az oldalad még nincs egy éves, mégis elég szép követőszámra tettél már szert. Hogyan mutatnád be a Dióhéjat egy mondatban valaki olyannak, aki még nem ismeri?
- A dióhéj egy mondatban? Mindig nehezemre esik röviden összefoglalni bármit, mert a világ minden részlete túl sokrétű ehhez. Talán így mutatnám be: Egy törött dió; ülj mellém a redőire, és nézd, mint fonódik eggyé előttünk az irodalom, a pszichológia, a fejlődés, a sors - egyszóval: az élet.

Kezdetben inkább csak idézetes posztok voltak fenn, majd egyre többször osztottál meg motiváló, elgondolkodtató témákat is. Ez tudatos volt (tehát már az oldal létrehozásánál is gondoltál rá) vagy a helyzet adta lehetőség?
- Is-is. A dióhéjon keresztül szerettem volna megmutatni a gondolataimat. A kezdetekben is foglalkoztatott a fejlődés, a mélyebb témák, azonban nem éreztem magam elég kompetensnek ahhoz, hogy ezekkel másokat segítsek. Játszadoztam az ötlettel, de nem erre a célra találtam ki magát oldalt. Eleinte üzenetben osztottam meg a véleményem, a tanácsaim emberekkel, akik segítségért fordultak a dióhéjhoz, majd bekövetkezett egy törés. Innentől kezdve publikusak a gondolataim, a tanácsaim. A változás tudatos volt, de egyébként nem előre tervezett döntés alapján történt. Egy adott ponton eljött a változás ideje.

Ahogy az előző válaszodban is említetted, a dióhéjon megjelennek pszichológiai témák is. Mióta foglalkoztat ez téged, illetve szerinted miért kapcsolódik jól az irodalomhoz?
- Nagyjából két éve érdekel. Az irodalom és a pszichológia közötti kapcsolat erős. Mindkettő alapja az ember - ezen belül sorsok, érzések, viselkedés. A líra, egy vers kristálytisztán átadja a költő belső állapotát, de hasonló vonatkozások nyerhetők ki egy regényből is például.
Őszintén soha nem gondolkodtam ezen, és hálás vagyok a kérdésedért. Minden dióhéjjal kapcsolatos döntésem a belső hangom egy indíttatásával kezdődik, végső soron pedig ezek a döntések körberajzolják a személyem, az érdeklődési köreim. Ha a dióhéjon belül kérdezed: a kettő közti kapcsolat az, hogy mindkét ágat szívből imádom. És innen egy picit elkanyarodok. Nem illesztek semmit görcsösen. Minden tartalom, ami felkerül, engem közvetít, nem próbálok beilleszkedni semmilyen nagyobb témakörbe, ez sok nehézséget okoz. Azt mutatom, ami engem érdekel, mert szerintem önazonos, őszinte tartalmakra van leginkább szüksége az embereknek, nem pedig arra, hogy ki legyen szolgálva az igényük.
Ne érts félre, mindig próbálom úgy átadni a tudásom, hogy az emészthető legyen, de az alapot soha nem az szabja meg, mire kíváncsiak.


Ezzel teljesen egyetértek. Ez adta az inspirációt ahhoz, hogy elindítsd a blogod is?
- A weboldal létrehozása szükséges volt. Vannak témák, amikről hosszabban szeretnék írni, az Instagramon pedig erre nincs lehetőség. Adta magát az ötlet, hogy oké, akkor legyen még egy lába a dióhéjnak.

Mennyire nehéz ilyen személyes jellegű bejegyzéseket megosztani ország-világgal?
- Nehézséget okoz, mert egyébként nagyon zárkózott vagyok. Minden egyes bejegyzésnél ki kell lépnem a komfortzónámból, ami kellemetlen, de megteszem, mert tudom, hogy ezáltal fejlődök. Ha pedig úgy érzem, ma csak el szeretnék tűnni, még mindig posztolhatok egy verset, egy kérdést. Nem minden nap a saját gondolataim vannak terítéken, így jelen van az egyensúly.


Egy ilyen személyesebb bejegyzés volt az, amiben a továbbtanulásról mesélsz, illetve arról, hogy otthagytad az egyetemet, és most keresed az utadat. Hogy érzed, azóta alakult ki valamilyen (kezdetleges) kép benned, hogy merre tovább?
- Igen. Rengeteg visszajelzést kaptam akkor a dióhéj közösségétől és ismerősöktől. Ezeknek köszönhetően elkezdtem nyitottabban állni az előttem álló lehetőségekhez, és kialakult bennem egy kezdetleges kép.

Ha jól tudom, nem Magyarországon laksz. Azon nem gondolkodtál, hogy esetleg ide gyere tanulni?
- Magyarországon szeretnék továbbtanulni.

A posztjaiddal sok embert tudsz motiválni, inspirálni. De mi motivál téged? Főleg ebben a karantén időszakban.
- Pont ez, hogy másoknak segíthetek. Emellett a folyamatos fejlődési, tanulási lehetőségek, amik a mindennapokban rejlenek, a jövő, amit megálmodtam magamnak. Igazából mindenből képes vagyok erőt meríteni, ha megfelelő szinten vagyok.
A karantén alatt főleg a rutin, a munka segített, és segít.

Végül az utolsó kérdésem: ha a mostani éned hagyhatna egy üzenetet a 2020 eleji énednek, mi volna az?
- Ez is nagyon jó kérdés. Azt üzenném neki, hogy nagyon büszke vagyok rá, és legyen bátrabb, fesztelenebb. Nem adnék neki nagy tanácsokat, mert minden egyes hibám okkal történt, valamit tanultam belőle.
Igyekeztem 2020 elején is minden napért hálás lenni, ezért nincs bennem megbánás semmivel kapcsolatban. Az elmúlt tizenegy hónap sokat adott, sokat vett el, fejlődtem, és fejlődök tovább, csak büszkeség és hála van bennem azzal kapcsolatban, hogy vittem végig az évet. Szép munka volt, de nagy út áll még előttem, amit izgatottan várok.

A dióhéj Instagram oldala

Számomra talán ez volt az egyik legizgalmasabb, legérdekesebb interjú. Mindig örülök, amikor olyan személlyel beszélgethetek, akik engem is ösztönözni tudnak a saját történetükkel.
Adriennt, illetve a dióhéjat pedig megéri bekövetni, mert hiánypótló, amit ezen a platformon művel.

2020. november 14., szombat

5 kedvenc podcastom

 Úgy hiszem, kijelenthetjük, hogy 2020 a podcastok éve. Egyre több felületen, egyre több kategóriában találhatunk már ilyen műsorokat, az ismertebb műsorvezetőktől a teljesen átlagember által szerkesztett tartalomig.

Pontosan emiatt gondoltam összeszedek 5 olyan podcastot, amit rendszeresen hallgatok, és úgy érzem, érdemes ajánlani, hiszen ezek célja nem csak a szórakoztatás, hanem az informálás és oktatás is. A következő öt műsor mindegyike olyan témákat dolgoz fel, ami véleményem szerint a tinédzser/fiatal felnőtt korosztálynak tökéletes, hiszen a világgal is jobban megismerkedhetnek, emellett kulturálódhatnak és tanulhatnak is.

Lapozz a 99-re!


A Szabados Ágnes által megálmodott és vezetett műsor nem olyan régen, egészen pontosan 2019 májusában indult útjára. Aki ismeri Ágit, az tudja, hogy szívügye az olvasás népszerűsítése, így nem tartom meglepőnek, hogy a podcast-ja is e köré épül.
A műsor úgy van összerakva, hogy minden egyes résznek két vendége van: Az első vendéggel általában egy bizonyos témáról/könyvről beszélgetnek, ezért itt gyakran találkozhatunk írókkal, vagy különböző szakemberekkel. Ez öleli fel az adás nagyobb részét. Ezután a következő vendég arról mesél nekünk, hogy mi az élete könyve - ebből következik, hogy ide elég tág körben érkeznek az emberek, akár énekesek, színészek, sportolók is részt vehetnek ebben. Majd a végén Ági maga ajánl egy könyvet, ami neki nagyon tetszett.
Ezt a műsort ajánlanám mindenkinek, aki szeret olvasni, és szeretne új köteteket megismerni, illetve bővíteni tudását, emellett azoknak, akik még annyira nem jártasok az olvasás világában, de szeretnék jobban beleásni magukat.

Párnacsata


A Párnacsata szintén 2019 óta van jelen a legtöbb felületen, műsorvezetői Julcsi (HeyJulie) és Viki (László Viktória). Általában ketten fejtik ki véleményüket egy-egy témával kapcsolatban, esetleg saját tapasztalataikat mesélik el, olykor pedig vendég is csatlakozik hozzájuk. Ahogy a leírásukban is olvasható, inkább női témákról beszélnek, főként olyanokról, amik sokszor tabunak számítanak.
Szó esik többek között mentális betegségről, gyerekvállalásról - és annak nehézségeiről, munkáról, de akár aktuális helyzetekről is, mint például a BLM* mozgalom.
Ezt a műsort inkább az idősebb, 16+-os közönségnek ajánlanám, hiszen legtöbbször olyan komoly, a felnőttléthez kapcsolódó témákat boncolgatnak, amit egy fiatalabb egyén nem feltétlen ért meg, vagy lát bele az adott helyzetbe. Azonban nem kell megijedni sem tőlük, a lányok amellett, hogy értelmesek, viccesek is, így nem csak egy száraz anyagot kapunk, hanem egy izgalmas műsort.

Púdermentes


Viszkok Fruzsi és Havasi Virág podcastja az előzőkkel ellentétben elég friss, hiszen alig pár hete jelent meg az első epizódjuk.
Ez is inkább a fiatal felnőtteket megszólító műsor, ahol kendőzetlenül, 'púdermentesen' beszélgetnek többek között olyan témákról, mint a felnőtté válás, randizás és kapcsolatok, szülés, és ehhez hasonlókról. Jelenleg csak három epizódjuk elérhető, azonban ahogy mondtam, még elég friss a kezdeményezés, szóval aki még nem ismeri őket, hamar be tudja pótolni a lemaradást.
Fruzsit amúgy is évek óta követem, nagyon szeretem a munkáját, hiszen fiatal felnőtt szemmel ő az a hazai youtuber, aki tényleg olyan tartalmakat gyárt, amit örömmel is nézek, és még építő jellegű is. Virágot eddig nem ismertem, azonban az eddigiek alapján szimpatikus személy, így én biztosan kíváncsian fogom hallgatni őket a továbbiakban is.

Trió Podcast


Az a műsor, ami mellé akkor ülök le, mikor szükségem van egy adag nevetésre. A három srác, Barni, Henry és Ábel hétről hétre olyan tartalmakkal jelentkezik, amik nem csak rendkívül érdekesek tudnak lenni (időutazás, összeesküvés-elméletek), de ahogyan tálalják, az zseniális. Aki nézi őket (vagy akár csak egyiküket is) a saját csatornájukon, az tudja, hogy mindegyiküknek alapjáraton viccesebb személyisége van, hát akkor mikor összeeresztik őket!
Az ő fő bázisuk inkább Youtube-on van, tehát nem csak a hangjukat hallhatjuk, hanem láthatjuk is őket. Emellett persze megtalálhatóak Spotify-on és más alkalmazásokban is, viszont ha jól tudom, kicsit le vannak maradva a feltöltésekkel. 
Őket igazából bárkinek ajánlom, hiszen nincs kifejezett célközönségük, lehetsz fiú, lány, idősebb, fiatal, biztos vagyok benne, hogy találsz olyan témát náluk, ami érdekel, és még egy jót is fogsz szórakozni közben. Ők sincsenek olyan régóta a fedélzeten, az első epizódjuk 5 hónapja került fel a csatornájukra.

WMN Popfilter


Ez talán az egyik legsokoldalúbb podcast, ami erre a listára felkerült. Bár a műsor maga majdnem egy éve kezdte meg a sugárzását, jómagam nem olyan régen kezdtem el hallgatni. A Popfilter egy tipikus beszélgetőműsor: minden adásban van egy vendég, akivel aztán beszélgetnek többek között a mukájáról, az életről, az aktuális helyzetekről, és társaikról. 
Ahogy az a leírásukban is olvasható, elég tág körben mozognak, így a vendéglistájuk is bő: Pokorny Lia, Pottyondi Edina, a Hősök, de még Győrfi Pál is megfordult már náluk.
Ajánlanám mindenkinek, aki szeret ismertebb személyekkel interjúkat nézni/hallgatni, akit érdekelnek az aktuális hírek és emellett egy kis kultúrát sem sajnál a szabadidejébe becsempészni.


Ti szoktatok podcastot hallgatni? Ha igen, miket/kiket?

*Black Lives Matter