2020 sok okból is inkább a negatív jelzőkben bővelkedik, azonban ha a könyvek alapján kellene megítélnem, amiket idén olvastam, akkor kifejezetten jó értékelést kapna. Bár ebben az évben nem a mennyiségre, hanem inkább a minőségre fektettem a hangsúlyt, ennek ellenére is sikerült 40 könyvet befejeznem. Hogy pontosan mik voltak ezek, azt majd a poszt végén megemlítem.
Most azonban szeretnék kicsit azokról a kötetekről beszélni, amik három feltételnek is megfelelnek:
- Idén olvastam ki őket.
- Magyar a szerzőjük.
- Az elmúlt két évben jelentek meg.
Ha a témám csak a magyar szerzők lennének, akkor több könyv is felkerülhetne a listámra, azonban most kifejezetten a közelmúltban megjelenteket szerettem volna elolvasni. Egyrészről azért, mert a magyar irodalommal kicsit le vagyok maradva, illetve azért is, mert rendkívül jó témák kerültek feldolgozásra.
Úgyhogy most nézzük azt az 5+2 kötetet, amit ebben az évben sikeresen kivégeztem.
1. Grecsó Krisztián - Vera (2019)
Már jó párszor említettem, hogy mekkora Grecsó fan vagyok (a Margón majdnem meghaltam, hogy első sorból hallgathattam), és nagy célom, hogy minden művét elolvassam, majd feltehessem a polcomra.
Talán a Vera volt az egyik olyan regény, amit hihetetlenül sokáig halogattam, és folyton csak rávágtam, hogy majd később... Aztán idén nyáron rávettem magam, hogy ne halasztgassam tovább, vegyem kézbe, és végre olvassam el. Azt kell mondanom, hogy nem csalódtam. A megszokott Grecsó-stílust ebben a regényben is megkaptam, fűszerezve egy kislány naivitásával, az első szerelem csodás érzésével, és persze a titkolózás nehézségével egyaránt. Még mindig csak azt tudom mondani, mint eddig: nem tud mindenki úgy bánni a magyar nyelvvel, mint ahogy azt Grecsó teszi.
2. Jakupcsek Gabriella - Nagy levegő (2019)
Bizony, nem csak regényeket szoktam olvasni, hanem olyan könyveket is, amelyek segítenek akár helyrehozni, akár jobb irányba terelni az életemet, vagy éppenséggel bővítik a tudásomat bizonyos témakörökben.
A Nagy levegőtől is valami ilyesmit kaptam. Bár nem feltétlenül olvastam világmegváltó gondolatokat benne, ez egyáltalán nem von az értékéből, sőt! Tetszett, hogy nem egy olyan kötet akart lenni, ami azt érezteti az olvasójával, hogy Na most én megmondom neked a tutit!, hanem Gabi olyan témákat hozott fel, amik őt is foglalkoztatják, és leírta ezekről a véleményét, illetve azt, hogy mit lehetne ebben a témában esetleg tenni, hogy jobb legyen a helyzet.
Mindenképp érdekes olvasmány volt.
3. Leiner Laura - Mindig karácsony (2019)
A Vera mellett ez volt a másik könyv, amit nem mertem azonnal beszerezni, annak ellenére, hogy nagyon szeretem Laurát és a stílusát. Mégis, volt bennem egy kis félsz, hogy tud-e újat mutatni, vagy éppenséggel féltem, hogy már nem fogom tudni élvezni annyira, mint a korábbi műveit, hiszen kiestem a fő közönségből.
Azonban az első oldal után elszállt a félelmem, és a több, mint 500 oldalt egy nap alatt befaltam. Ugyanúgy lekötött, ugyanúgy megnevettetett, sőt, meg is ríkatott, mint Laura eddigi kötetei.
4. Leiner Laura - Bízz bennem (2020)
Erről a kötetről most nem szeretnék túl sok mindent mondani, mert lesz egy összefoglaló bejegyzés, amint kijön az összes része.
Amit viszont el tudok mondani róla, az a következő: a Bízz bennem az Iskolák Országos Versenye 2. trilógiája, annak is az első része. A történet lényegében 4 fiatalt követ végig két héten keresztül, akik egy iskolai versenyen küzdenek az első hely megszerzéséért - jelen helyzetben pedig a címvédelemért.
5. Nádasdy Ádám - A szakállas Neptun (2020)
Eddig nem voltam a novellák nagy rajongója - és még most sem tartom magam annak, azonban idén két olyan kötetet is olvastam, ami novellákat tartalmazott, és az egyik Nádasdy műve volt. Magától az írótól sem olvastam még, így különös izgalommal vettem kezembe az LMBTQ novellákat tartalmazó könyvet.
Sok mindent nem tudok hozzáfűzni, kellemes olvasmány volt, érdekes, változatos történetekkel, amik rövidségük ellenére is teljes képet adtak számomra. Kíváncsi vagyok Nádasdy Ádám további műveire, így vele még biztosan találkozni fogok.
6. Mucha Dorka - Puncs (2020)
Kicsi kötet, annál több esemény. A 160 oldalas könyv eléggé rövidnek tűnhet, és az is, ennek ellenére pontos képet kapunk egy tanár-diák viszonyról, Dorka saját, személyes stílusával fűszerezve. A történet nem jelen idejű, hanem egy visszaemlékezés, és ezt egész pontosan sikerült ábrázolni, hiszen a random, töredékes részek pont olyanok voltak, mint ahogyan az agyunk dolgozik.
Bár nem lett életem könyve, nem nagyon tudnék kivetnivalót sem mondani. Debütáló kötetnek véleményem szerint hibátlan, és szintén várom a további műveket.
7. Halász Rita - Mély levegő (2020)
Ahogy elnézem, idén elég meghatározó szerepe volt a levegőnek az olvasmányaimban, ami természetesen csak a véletlen műve. A kötet népszerűsége viszont koránt sem. A történet egy idősebb nő éppen széteső életét mutatja be: családon belüli erőszak, szeretők, drogozás, válás, csak hogy pár olyan dolgot említsek, amit megtalálhatunk Halász Rita könyvében.
Kifejezetten érdekes volt, sok helyen dühítő, de mindenképpen kiváló olvasmány.
Ezek lettek volna azok a kötetek, amik az utóbbi időkben jelentek meg, és sikerült elolvasnom őket. Kifejezetten örülök, hogy elkezdtem nyitni több műfaj, illetve több író irányába, mert újabb és újabb érdekes történeteket élhetek meg.
Ti ezek közül olvastátok valamelyiket? Vagy esetleg más, magyar szerző tollából származó művet?