2020. március 29., vasárnap

5 sorozat (nem csak) a karanténra

Gondolom nem én vagyok az egyetlen emberi lény, aki a hirtelen rátörő szabadidőben nem tudja, hogy mihez is kezdjen magával. Ezzel nincs semmi baj, emberek vagyunk, ha ideig-óráig elfoglaljuk magunkat, akkor is marad egy fél nap, amit sokszor csak siránkozással töltünk.

Én a karantén életbe lépése óta a késő délutánt/késő estét azzal töltöm, hogy a kedvenc sorozataimat nézem - bár néhányat nem tudok, mivel a betegség miatt szünetel a forgatás. Ezért gondoltam hozok nektek párat, amiket ti is tudtok nézni, hiszen van jó pár évadjuk, emellett izgalmasak és változatosak is. Igyekeztem nem csak ugyanolyan műfajokat beválogatni, hogy mindenki találhasson magának valót.

The 100 (A visszatérők)


"Az azonos című, még megjelenés előtt álló Kass Morgan regény feldolgozása, egyfajta posztapokaliptikus ‘Legyek Ura’, amelynek története 97 évvel egy nukleáris háború után játszódik, amely elpusztította a civilizációt. Az utolsó túlélők egy űrhajóról 100 tinédzsert küldenek a felismerhetetlenségig megváltozott Föld felszínére, hogy kiderüljön, benépesíthető-e még a bolygó. Azonban mind a százan sötét titkokat hordoznak magukkal, és hamar rájönnek, hogy múltjukat nem hagyhatják maguk mögött, az űrben."
 Nem szeretném azt mondani, hogy a kedvenc sorozatom, de jelenleg ez a kedvenc sorozatom. Műfajilag főleg sci-finek, esetleg disztópiának nevezném, de rendkívül fordulatos és akciódús, érdekes a történetvezetés, a színészi játék pedig zseniális. Az egyetlen dolog, amivel nem vagyok kibékülve, az a magyar szinkron. Nem tudom, engem iszonyatosan bosszant, szóval én csak feliratosan vagyok hajlandó nézni, de ti nyugodtan próbálkozzatok meg vele így is. Sajnos azt nem tudom, hogy a kialakult helyzetben jön e áprilisban a befejező évad vagy sem, de reméljük a legjobbakat.

Gyilkos elmék


"A Criminal Minds története az FBI egyik különleges részlegéről szól. A csoport feladata nem kevesebb, mint az ország bűnöző állományát, valamint a bűnözésre hajlamos személyeket analizálni, a különösen veszélyeseket kiszűrni és megállítani, mielőtt újra lecsaphatna. Jason Gideon ügynök a viselkedésanalízis legelismertebb tekintélye, míg Aaron Hotchner speciális ügynök különleges módszereivel képes hasznot húzni és feltárni az emberek legféltettebb titkait is. Derek Morgan a megszállott, fanatikus bűnözőkre specializálódott, Dr. Spencer Reid (Matthew Gray Gubler), a meg nem értett zseni pedig, akinek a szociális IQ-ja legalább olyan alacsony, mint amilyen magas az értelmi intelligenciája, maga a két lábon járó lexikon. Elle Greenway (Lola Glaudini) a saját előéletéből kiindulva nemierőszak-bűntényekre szakosodott."
Tipikus tévénéző vagyok, ha van valami jó krimi, az biztos, hogy én rátapadok. Bár elég sok bűnügyi műsort nézek, a Gyilkos elmék az egyetlen, aminél fogtam magam, és az elejétől kezdve végignézem minden részét. Azért szeretem, mert itt nem csak a gyilkost hajkurászó párost nézhetjük, akik a végén úgyis egymásra találnak, hanem egy folyamatosan változó csapat mindennapjaiba kapunk betekintést, emellett az emberi viselkedés csinját-bínját is megismerhetjük. 

Rick és Morty


"A sorozat egy korszellem által fojtogatott, tétó, butácska, nyámnyila és pánikra hajlamos középiskolás srác, valamint az „őrült tudós” sztereotípiát tántoríthatatlan részeg örömmel körülböfögő nagyapja kalandjai köré szerveződik. Ezek a kalandok pedig első blikkre elég meredeknek ígérkeznek. Harmon a Superjail! és a Kalandra fel! tempójában rohan végig az első epizódon, és magával ránt cicimarkoló tinifilm-elemeket, kínosságukban fergeteges családi szatírák forgácsait, nyakszirtzsibbasztó szürrealizmust, és a főcímben gyönyörűen megidézett koraszülött tudományos fantasztikum bájos naivitását." 
Gondoltam hozok valami egyszerűbb sorozatot is. Ez időben tekintve is könnyebben fogyasztható, hiszen kb. 20 percesek a részek, emellett rajzfilm-sorozat is, tehát könnyebb a befogadása. Ha nincs a barátom, talán sose nézek bele, azonban engem már az első rész megvett kilóra, mert vicces - figyelem, darkhumor! - és tényleg, csak benyomom, ha kevés időm van, de néznék valamit.

Az Úr sötét anyagai


"Philip Pullman klasszikussá vált, számtalan díjjal elismert ifjúsági trilógiájának sorozat adaptációjában megismerjük Lyrát (Dafne Keen), a rendkívüli kislányt, aki barátja utáni kutatása alatt felfed egy ördögi összeesküvést, amelyben fontos szerepet kapnak elrabolt gyermekek, különleges állatok és megannyi titok."
 Hogyan is hagyhatnék ki egy könyvadaptációt, ha egyszer könyvmoly vagyok? Ugye hogy sehogy! Bár a könyveket még nem olvastam, a film verziót azonban nagyon szerettem, a sorozat pedig még annál is zseniálisabb. A vizuális effektek, a karakterek, a kameraképek, és még rengeteg olyan dolog, amit sajnos nem tudok jól elmondani, mert nem filmkritikus vagyok - de imádtam! Ha olvastad a könyvet és/vagy láttad a filmet, a sorozatot se szabad kihagynod. Meg amúgy se.

Csak színház és más semmi


"A sorozat a teátrum világába kalauzolják a nézőt, bepillantást engedve a kulisszatitkokba. Ármány, szerelem, féltékenység, szakmai irigység a színpadon és azon kívül.Három szatirikus hangvételű történetszál bonyolódik párhuzamosan, amelyek alkalmanként összefonódnak, és a híres díva (Schell Judit) és rendező férje (Csányi Sándor) magánéleti válsága körül bonyolódik, melynek egy színházi bemutató ad keretet az olvasópróbától a premierig."
 Igen, hoztam nektek egy magyar sorozatot is. Bár ilyeneket nem nagyon nézek, de ez színházzal kapcsolatos, így muszáj volt néznem. Arról nem is beszélve, hogy sok olyan színész szerepelt benne, akiket nagyon szeretek, és esetleg ismerek is - mondjuk Vecsei H. Miklós vagy Ember Márk. Nem kell túl sokat várni a sorozattól, azonban vicces és könnyed, ami talán pont jól jön ezekben a napokban.

Ennyi lenne ez az öt sorozat, ha tetszett nektek, és szeretnétek még ilyet, akkor van pár még a tarsolyomban, amikről tudnék írni. Szóval ha szeretnétek még sorozatajánlót, írjátok meg kommentben. Addig is jó szórakozást mindenkinek!
Laura

2020. március 26., csütörtök

Ha a macskák eltűnnének a világból

"Sok olyan ember van a világon, aki el akarja adni a lelkét az ördögnek. A probléma csupán annyi, hogy egyre kevesebb az ördög, aki meg szeretné vásárolni."


Fülszöveg:

A történet főhősének napjai meg vannak számlálva. A rokonaival nem érintkezik, egyedül él, egyetlen társasága Káposzta nevű macskája és bizony felkészületlenül éri, amikor a doktor közli vele, hogy már csak néhány hónapja van hátra. De mielőtt nekiláthatna, hogy elintézzen mindent, amit feltétlenül meg akar tenni, megjelenik előtte az Ördög és különleges ajánlatot tesz: cserébe azért, ha egy dolog eltűnik a világból, az elbeszélő egy nappal tovább élhet. És ezzel egy nagyon bizarr hét veszi kezdetét…

Véleményem:

Ezt a könyvet még a Pergamenre hányt szavak csatornán láttam, és egyből felkeltette az érdeklődésemet, hiszen engem rendkívül érdekelnek a filozófiai kérdésekkel foglalkozó regények, történetek. Bár Evelinnek annyira nem tetszett ez a kötet, gondoltam én adok neki egy esélyt, főleg úgy, hogy a tanárnőmtől kaptam ajándékba, amiért még mindig iszonyat hálás vagyok.
Na de magáról a kötetről.
Nem egy hosszú mű, száz egy-két oldalas, tehát ha valaki nekiül reggel, és sok ideje van, akkor pár óra alatt be is fejezheti. A történet in medias res kezdődik, ott, ahol főhősünk megtudja, hogy halálos beteg, és alig maradt ideje, bármikor meghalhat. Ezután a férfi hazamegy, ahol megjelenik előtte az ördög, és elmondja, hogy másnap meg fog halni, de ő segíthet neki, és meghosszabbítja az életét, cserébe viszont el kell tűnnie valaminek a világból.
Természetesen a főszereplő egyből úgy van vele, hogy ő még élni szeretne, és rengeteg olyan dolog van, aminek még jó is, ha elnyeli az éter, szóval elfogadja az ajánlatot. Innentől kezdődik igazán a történet. Hét napon keresztül követhetjük végig a főszereplő utolsó napjait, láthatjuk, hogy mik tűnnek el a világából, amiket kezdetben jelentéktelennek tart, majd rájön, hogy mindaz tette azzá, aki, és így már nem is teljes az élete. A történet két idősíkon fut: a jelen, illetve néhány helyen felidézi a múltat is, például a barátnőjét, vagy az édesanyját. Legnagyobb szerepe az anyának van ebben a regényben, hiszen az ő egyik 'tanítása' újra és újra előkerül. 
Nekem tetszett a történet, elgondolkodtatott azon, hogy én vajon képes lennék e belemenni ebbe a helyzetbe, illetve kíváncsi lennék, hogy nálam vajon miket tüntetne el az ördög. 
Kifejezetten ötletesnek tartom azt, hogy a főszereplő az ördögöt Alohának hívta végig, ami azt jelenti, viszontlátásra. Hiszen az ördög az, aki elmondja neki, hogy meg fog halni, ő az, akivel utoljára kontaktusba kerül.
Bár nem vagyok vallásos, jó volt az a párhuzam, amit az író a regényben is írt, hogy Isten hat napig teremtette a földet, majd lepihent a hetediken. A főszereplőnk is valami ilyesmit tett, csak teremtés helyett eltüntetett dolgokat, de a hetedik nap ő is lepihent. Csakhogy ő örökké.
De hogy hogyan jut el odáig, hogy feladja az életét? Miket tüntet el abban a hat napban? Mire jön rá az utolsó pillanatokban?
Ezekre a kérdésekre mind választ kaphattok, ha elolvassátok a kötetet.

Ti olvastátok már? Ha igen, hogy tetszett? Ha nem, szeretnétek?

Laura

2020. március 16., hétfő

MI VAN? - Könyvajánló

"Az van, hogy olykor megéri céltalannak lenni a cél megtalálása érdekében."  - Kalocsai Bálint


Őszintén bevallom, mikor megvettem az automatából a Mi van? című kötetet, hirtelen nem is tudtam mi van a kezemben. Aztán ahogy kinyitottam, és megláttam a rengeteg felsorolt nevet, eszembe jutott, hogy egy novelláskötettel van dolgom - de nem is akármilyennel! 
Ez a rövid kis válogatás hazai ismertebb emberek egy-egy történetét meséli el, amit kortárs alkotótársaink vetettek papírra, a személyekkel készített interjúk után. 

Kicsit féltem, hogy nem fog bejönni ez a sok stílus, azonban azt kell hogy mondjam, pozitívan csalódtam. Pont hogy az fogott meg ebben az összeállításban, hogy mindegyik egyedi volt a maga módján, ráadásul nagyon tág körben mozogtak mind témailag, mind az érzelmeimre gyakorolt hatásukkal. 
A novellák között lehet találni kicsit groteszkre hajazó történetet, ilyen volt pl. a Levegőt!, ami azt mutatta be, hogy egyes lányok milyen módszerrel próbálnak meg fogyni, és ez a szörnyűség milyen tragédiához tud vezetni. 
Emellett volt jópár novella, amit kifejezetten érdekesnek találtam. Ilyen volt a Körkapcsolás, ami Vecsei H. Miklós története, vagy Az élők világa, ami pedig Mihalik Sarolta életének pár mozzanatát mutatja be. 
De a személyes kedvencem Kemény Gabriella tollából származik. Ez pedig nem volt más, mint a Küldj egy tüzet! A mű egy idézettel indul, majd azt kérdi tőlünk, olvasóktól, hogy mi ezt hogyan írnánk le mindössze emojik használatával. Ugye hogy rafinált kérdés? A történet lényege végig az, hogy a generációnk elment abba az irányba, ahol minden érzelmünkre van egy emojink, az életünket jórészt a social media felületeken töltjük, ezáltal kiveszik belőlünk minden emberi, mi magunk is szinte egy géppé válunk, nem vagyunk képesek szeretni se. 

Kinek ajánlanám a kötetet? 
Legszívesebben mindenkinek, hiszen nagyon sok olyan novella akad benne, amiből tanulni lehet, mindenki találna benne olyat, amiből meríteni tud, amit át tud érezni. 
Azonban ennél most egy kicsit professzionálisabb választ fogok adni, és ajánlom azoknak, akik
  • Szeretik a novellákat. 
  • Kevés idejük van olvasni. 
  • Sokat járnak tömegközlekedéssel. 
  • Kíváncsiak mások történetére. 

Értékelésem: 10/9